První pomoc s pravopisem? Internetová jazyková příručka
Ne vždy za vás může všechno napsat copywriter, proto je dobré vědět, kam si dojít pro rychlou pomoc, když nejste s pravopisem zrovna kamarádi.

Někdy je třeba napsat mail, jehož důležitost je vysoká, a proto musí být text bezchybný. Jenže co když nejste zrovna přeborník na češtinu a pravopisná pravidla nemáte tak úplně v malíku? Jednoduchou a rychlou pomoc nabízí Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AVČR.
Příručka obsahuje slovníkovou a výkladovou část. S pravopisem pomůže především výkladová část. Obsahuje souhrn pravidel pro psaní velkých písmen, interpunkce (tečky, čárky apod.), skloňování cizích názvů atd.
Reformy pravopisu
Pravidla českého pravopisu prošla mnoha reformami, poslední větší změny proběhly v roce 1993. Od té doby byla publikována i další vydání, některá upravená nebo s doložkou MŠMT, nicméně poslední markantnější změny proběhly právě v roce 1993 (mimo jiné také v letech 1926, 1941 nebo 1957).
Pravidla českého pravopisu mají zajímavou historii plnou změn. Každá úprava usilovala o zjednodušení, což však ne vždy znamenalo jednotnost. Z toho důvodu také došlo k velkým změnám například u psaní velkých písmen, což jednu dobu působilo problémy.
Rozličnost pravopisných pravidel
Přesto, že každá reforma přinesla zjednodušení, poslední PČP stále obsahují hodně variant. Některá pravopisná pravidla nechávají rozhodnutí na pisateli. Týká se to především používání interpunkce v určitých situacích.
IJP uvádí: včetně - ve spojení se jmennými výrazy v 2. pádě funguje jako předložka. Takovéto spojení lze do věty včlenit volně (oddělit čárkou), ale i těsně (bez čárky). Celková cena je 560 Kč (,) včetně dopravy.
Pomoc pro náročné
Ti z vás, kteří se rádi zabývají jazykovými problémy, ale na své otázky nikde nenacházejí odpovědi, se mohou obrátit na Jazykovou poradnu, která nabízí možnost přímo kontaktovat odborníky z ÚJČ. Ti vám dokáží pomoci i se zapeklitým pravopisným problémem.
Užitečnými pomocníky jsou také odborné časopisy, které jsou v dnešní době dostupné online. Patří mezi ně především časopisy Slovo a slovesnost a Naše řeč. Oba se zabývají jazykovými otázkami a podobně jako IJP dokážou pomoci s problémy, které každého čas od času napadnou, např. Jaký je rozdíl mezi kvůli a díky? apod.