Jak správně vytvořit VÝČET
Výčet vlastností nebo charakteristik, základních parametrů apod. je nezbytnou součástí popisů produktů. Odrážkový výčet využijete nejen na e-shopu, ale také na svých stránkách. Jak jej ale vytvořit, aby byl gramaticky správně?

Položky výčtu jsou vždy umístěny v seznamu pod sebou. Obvykle jsou uvedeny nějakou větou, ta může být zakončena dvojtečkou (využívá se k syntaktickému zvýraznění, tento krok však není nutný). Výčet je možné začít velkým i malým písmenem a zakončovat různými způsoby. Na konkrétní příklady se podíváme níže:
Položky ve výčtu lze označovat odrážkami, číslicemi, písmeny nebo jinými grafickými prvky (často se používají tečky, body, pomlčky či jiné znaky). Položky výčtu mohou být zakončeny (1) čárkami, poslední tečkou, (2) tečkami, (3) bez označení. Se třetím způsobem se setkáte nejčastěji, většina výčtů je totiž konstruována jako jednoduchý bodový seznam začínající malým písmenem a bez grafického zakončení. Způsobů značení je ale mnohem více.
Př.1
Na etiketě opalovacího krému sledujte(:)
- SPF faktor,
- nutnost opakování aplikace,
- složení,
- cenu.
Na etiketě opalovacího krému sledujte:
- Jaká je hodnota SPF faktoru.
- Jak často je nutné opakovat aplikaci krému.
- Jaké je složení produktu.
- V jaké cenové kategorii se přípravek nachází.
V tomto případě se jedná o samostatné věty, které začínají velkým písmenem a končí tečkou. I takto může vypadat výčet. U tohoto typu výčtu lze psát věty také s malým písmenem, oddělené čárkami (případně středníkem) a zakončené tečkou u poslední položky (jako u Př.1).
Př.3
Jsou-li položky výčtu dostatečně graficky odlišeny, nemusí být oddělovány žádnými grafickými prvky.
Problematikou úpravy písemností se zabývá řada specializovaných příruček a typografických prací, například:
- O. Kuldová, E. Fleischmannová - Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti
- J. Kraus, J. Hoffmannová - Písemnosti v našem životě
- P. Kočička, F. Blažek - Praktická typografie
- M. Pecina - Knihy a typografie
Na příkladech vidíme, že většina výčtů, se kterými se lze na internetu setkat, vlastně není úplně dobře napsána. Podle Internetové jazykové příručky by měly být všechny nevětné položky graficky odděleny. S tím se ovšem obvykle nesetkáme. Nejčastěji jsou výčty "holé", pouze vypsané pod sebou. Běžnému zákazníkovi to stačí, přijde přece nakupovat, nebude provádět lingvistickou analýzu! Přesto si alespoň ze zajímavosti přečtěte, jaké možnosti v psaní výčtu nabízí Ústav pro jazyk český.
Zdroj:
Internetová jazyková příručka [online] (2008-2021). Praha: Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i. Cit. 6. 7. 2021. <https://prirucka.ujc.cas.cz/>.